|
|
![]() Nyhedsbrev 20.08.2010 - 6/2010 |
|
|
Louisenhof, Chardonnay Sur Lie En fantastisk Chardonnay som lige er kommet til Danmark, Limited Release, og der er kun produceret 10.000 flasker. Høgul farve. Intens duft af dejlige aromaer. Vinen har masser af frugt og en smag, der er behagelig rund og tør. Endvidere en sprød syre, der giver en god balance og slutter af med en dejlig eftersmag af Chardonnay. Vinen er endvidere produceret biodynamisk. Normalpris pr. flaske 59,00. Pris v/12 stk. kun kr. 50,00 |
2008 |
En dejlig Sauvignon Blanc med stor karakter og smag. Der er kun produceret 10.000 flasker. Dette er en French style Sauvignon Blanc med fransk stil med mineraler, sprød og elegant med aroma fra grønne figner over ananas og citron til grapefrugt. Pris v/12 stk. kun kr. 45,00 2009

Vinen er velbalanceret med dejlig syre som passer særdeles godt til friske og sprøde palette af aromaer. Vinen er endvidere produceret biodynamisk.
Boplass er kendt for at lave topkvalites Cape Port vine og vi er meget glade for at kunne præsentere en Ruby Port. Dette er en ny vin i vores portfolio. Denne Cape Port har været lagret i egetræsfade. Det er en flot portvin med dyb rubinrød farve samt intens og frisk bouquet af modne frugter. Den har en fyldig og frugtrig smag samt en behagelig eftersmag. Med sin rubinrøde farve og kraftige druesødme passer denne portvin perfekt til de fleste. Normalpris pr. flaske 69,00. Pris v/12 stk. kun kr. 60,00 2008

Priserne er ekskl. moms

Specielt for disse vine er priserne sat til meget attraktive priser og dette håber vi vil glæde jer, vore trofaste kunder.
Vi er blevet forhandler af Kalahari Gourmet Salt

Vi blev gjort opmærksom på, at dette produkt ville passe fantastisk sammen med vore kvalitetsvine, da dette produkt også er produceret i Sydafrika og udviser høj kvalitet og er et unikt produkt ananlog vore vine vine.

Vi sælger dette produkt i 400 gr. og 2.000 gr. poser og sælger både groft- og mellemgroft salt, således at saltet både kan bruges i kværn og some findersalt.
Kalahari Gourmet salt er prismæssigt meget konkurrencedygtig med andre typer natursalt f.eks. Læsø sydesalt.


Vi kan kun anbefale dette produkt, så tag chancen nu og bestil enten en lille eller stor pose og overbevis dig selv!
Lørdag den 11. september 2010, kl. 13:00-17:00



Husk vores webshop er åben hele døgnet www.born-wine.dk

